COSMETICS_3

Certifikácia systému manažérstva kvality podľa normy ISO 22716 - GMP

KOZMETIKA - SPRÁVNE VÝROBNÉ POSTUPY

Nové európske nariadenie o kozmetických výrobkoch 1223/2009 nedávno aktualizovalo nariadenie o výrobe a predaji kozmetických výrobkov. Toto nariadenie ustanovuje vysoké bezpečnostné požiadavky pre spotrebiteľa: medzi nimi sa vyžaduje, aby všetky kozmetické výrobky uvedené na európsky trh vyhovovali požiadavkám Good Manufacturing Practices (GMP) - Správnej výrobnej praxe opísanej v norme ISO 22716. Do roku 2013 sa v skutočnosti súlad s požiadavkami GMP stal povinným a na preukázanie súladu je nevyhnutné prijatie harmonizovanej normy ISO 22716. Správna výrobná prax operatívne popisuje činnosti, ktoré je potrebné vykonať na základe všeobecnejších koncepcií zabezpečenia kvality, s výhodou zjednodušených a zdieľaných postupov vo všetkých krajinách EÚ, aby sa zabezpečila väčšia kontrola na trhu.

Čo sa myslí pod správnymi výrobnými postupmi a normami ISO 22716?


Správna výrobná prax pozostáva zo súboru praktických pokynov, prevádzkových predpisov a organizačných pokynov zameraných konkrétne na reguláciu ľudských, technických a administratívnych faktorov, ktoré môžu mať vplyv na kvalitu produktu. Cieľom Správnych výrobných postupov je definovať činnosti, ktoré umožňujú konečnému produktu úplné splnenie bezpečnostných očakávaní spotrebiteľa. Norma ISO 22716 popisuje Správne výrobné postupy. Bola vypracovaná s prispením hlavných hráčov v kozmetickom priemysle a propaguje metodiky hodnotenia podľa rôznych kategórií. Rozsah pôsobnosti normy ISO 22716 sa neobmedzuje iba na výrobnú fázu, ale zahŕňa aj kontrolné, skladovacie a prepravné činnosti.

AKO CERTIFIKÁCIA ISO 22716 FUNGUJE:

Bureau Veritas ponúka dva typy aktivít:

1. ANALÝZA SPOROV

Cieľom auditu analýzy medzier je posúdiť súlad organizácie a výroby so správnou výrobnou praxou opísanou v norme ISO 22716 a naplánovať činnosti a časy na prispôsobenie sa požiadavkám nového európskeho nariadenia o kozmetických výrobkoch.
Toto sú kroky analýzy:
■ Definícia účelu
■ Audit analýzy medzier
■ Správa o nezhode a príležitosť na zlepšenie.

2. CERTIFIKÁCIA

Tu sú hlavné kroky certifikačnej činnosti:

■ Definícia účelu certifikácie
■ Certifikačný audit vykonávaný v dvoch odlišných fázach:
- Fáza 1: predbežné overenie primeranosti organizácie
- Fáza 2: hodnotenie implementácie a efektívnosti systému riadenia organizácie
■ Vydanie osvedčenia o zhode s platnosťou tri roky
■ Dozorný audit na overenie, či systém riadenia v priebehu času spĺňa požiadavky normy a smeruje k neustálemu zlepšovaniu
■ Obnova po 3 rokoch, aby sa potvrdilo neustále zlepšovanie a efektívnosť celého systému riadenia.

VÝHODY PRI ZÍSKANÍ CERTIFIKÁTU ISO 22716:

  • Overenie súladu svojho systému riadenia s novými požiadavkami
  • Príprava na zákonné kontroly vykonávané zdravotníckymi orgánmi
  • Preukázanie zainteresovaným stranám (maloobchodníkom, predajcom, dovozcom ...), že organizácia a výroba sú v súlade so správnou výrobnou praxou
  • Získanie dôvery spotrebiteľa
  • Zabezpečenie prístupu na všetky európske a svetové trhy
  • Zlepšenie prevádzkovej efektívnosti a imidžu spoločnosti

Aké sú nové požiadavky požadované nariadením?
Akýkoľvek kozmetický výrobok v obehu v Európskej únii musí byť vyrobený v súlade so správnou výrobnou praxou. To platí tak pre výrobky vyrobené v Únii, ako aj pre dovážanú kozmetiku. Ďalšie požiadavky sa týkajú čoraz väčšej zodpovednosti výrobcov a distribútorov, najmä pokiaľ ide o toxicitu zložiek, označovanie výrobkov, úplnosť informačných listov o výrobkoch a povinné oznamovanie vstupu nových výrobkov na trh. Európska komisia.